- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníNastartujte trávník na novou sezónu

Nastartujte trávník na novou sezónu

Travnatý koberec je třeba provzdušnit, zbavit ho nepotřebných organických zbytků a možná budete muset zabojovat i proti zimní fuzarióze a invazi nechtěných hostů. Čím více jste zanedbali jeho zazimování na podzim, tím více pozornosti mu budete muset věnovat nyní.

Netrpělivost se nevyplácí. Než vstoupíte do travnatého porostu, vyčkejte, až půda oschne a zbaví se přebytečné vlhkosti ze sněhové pokrývky. Jinak se může stát, že do rozbahněné hlíny zašlápete přezimované rostlinky, které budou mít problém probrat se opět k životu. Dejte půdě čas, ať se prohřeje natolik, že se projeví aktivity přírody.

Vyhrabte nepořádek
Na jaře vykoukne zpod sněhu cokoliv. Může to být zapomenuté listí, narazit můžete i na odumřelé části porostu či hustou plst, která se skrývá pod stébly trávy. Pokud se na některých místech rozmohl i mech, bude třeba proti němu zabojovat.

Husté ocelové hrábě jsou osvědčeným pomocníkem, který se dostane až k půdě. Cílem je odstranit veškerý neživý materiál a zajistit přísun vlhkosti, živin a vzduchu ke kořínkům rostlin. Pokud jste na podzim neměli čas zbavit se plsti, která vznikla z odumřelých stébel trávy, můžete to udělat i nyní. Ať sáhnete po vertikuačních hrábách, nebo si pomůžete motorovým vertikuátorem, je jen na vás. Důležité je zasáhnout do porostu co nejdříve, ještě předtím, než přijde období intenzivního odnožování.

Ošetřete lysiny
Zvláštní pozornost je třeba věnovat místům, na kterých se objevila zimní fuzarióza, známá také jako sněžná plíseň. Kruhovité fleky se žlutými okraji nevznikly pro mráz, ale pro houbové onemocnění. Fuzarióza se často vyskytuje v porostech, které byly na podzim hnojeny dusíkatými hnojivy nebo byly ukryty pod vrstvou organického materiálu.

Pozorně odstraňte napadené části porostu, ve kterých můžete najít jemná bílá vlákna houby. Pokud je postižení silnější, může se stát, že se bez fungicidů neobejdete nebo budete muset trávník zakládat nově. Důležité je, abyste tento problém nepodcenili. Jinak se může houba rozšiřovat a poškození se znásobí.

Rozdechejte ho
Půda, která se skrývá pod trávníkem, se neustále zhutňuje a to neprospívá ani její struktuře ani vzdušnosti. Existuje jediný způsob, jak ji oživit, aniž byste museli trávník porušit.

Jedná se o aerifikaci. Použít můžete rycí vidle nebo speciální provzdušňovací vidlice, které v půdě vytvoří válcovité otvory. Ty je vhodné zasypat pískem, který je propustný jak pro vodu a živiny, tak pro vzduch. Čím déle se o svůj travnatý porost staráte, tím důležitější je tento krok uskutečnit. Obzvlášť pokud je půda těžká či jílovitá.

Ať se sebevíc snažíte, vždy se na travnaté ploše objeví místa, ve kterých se při nárazových deštích vytvářejí louže vody. Při jarním tání sněhu je lze pozorovat nejlépe. Pozornost byste měli věnovat i jim. Pod proříznutou drnu můžete nasypat pro vyrovnání písek, pomůže lepšímu odvodňování.

Vydat se můžete také cestou zasypání zeminou tak, aby se prohlubeň vyrovnala s okolím. Oceníte to během celé sezóny. Rovný povrch se seká mnohem jednodušší, než členitý.
Pokud už jste se dostali k tomuto kroku, poohlédněte se i po okrajích trávníku. Rovným rýčem je dokážete opět zarovnat tak, aby lemovaly okolí jako z učebnice a pouvažovat byste měli io tom, zda by přesa jen nebylo lepší travnatou plochu na některých místech omezit.

Pokud jste loni museli sekačkou objíždět komplikované překážky nebo jste se místy nedostali až k okraji porostu, možná by bylo lepší trávu v těchto místech nahradit mulčem.

Zbavte se nechtěných hostů
I na tom nejudržovanějším trávníku se stává, že v jarním období se probudí k životu rostliny, které v porostu nechcete. Zatímco v předzahrádce vám možná bude překážet každá sedmikráska, ve dvoře se soustředíte pouze na kopřivu, bodláky a křen. Je pouze na vás, jestli použijete v boji proti plevelu selektivní herbicid, nebo se budete snažit o ruční vypichování nožem, když odstraníte rostlinu spolu s jejími kořeny. Jisté však je, že herbicidy šetří čas au velkých ploch se bez nich neobejdete.

Zahustěte ho
Vypálené lysiny či zředěná místa, která špatně přezimovala, se neobejdou bez nové síly. Porozhlédněte se po zbytcích osiva, kterým jste zakládali trávník, nebo si pořiďte speciální směs pro dosévání zředlých trávníků. Při setí postupujte stejně jako při zakládání nového porostu. Těsný kontakt s půdou je nezbytností a dostatek vláhy rozhoduje. Při výběru osiva buďte opatrní. Jinak se může stát, že dosáté plochy budou mít jiný barevný odstín než zbytek trávníku.

Připravte se na sezónu
Na první sečení je stále ještě dostatek času, pokud jste však zazimovali sekačku správně, bude třeba ji odkonzervovat od maziv, zkontrolovat stav vzduchového filtru, hladinu oleje a opětovně doplnit palivo do nádrže. Pokud jste na preventivní prohlídku zapomněli, máte dostatek času i na to, abyste stihli dát nabrousit nože. Prověřte funkčnost sekačky a ujistěte se, že bude stejně spolehlivá jako v loňském roce. Je to právě časné jaro a podzim, během kterých je pravidelné sečení nutností. V tomto období porost odnožuje a přirozeně se zahušťuje. A tím nejlepším stimulem je právě sečení.

Prověřit byste měli i zásoby dusíkatých hnojiv, bez kterých nebudete umět trávníku vrátit živiny, které mu sečením odebíráte. Ať už používáte vyzrálý kompost nebo průmyslová hnojiva, důležité je, abyste je měli přichystána. Po zimě bude porost potřebovat dostatek živin k tomu, aby se odpíchl od zimní letargie.


Tip redakce: Pečujte o svou zahradu a ona Vám to vrátí.


zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek