- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníBezpečnostní dveře nechtěnou návštěvu nevpustí

Bezpečnostní dveře nechtěnou návštěvu nevpustí

Na první pohled se nemusí lišit od těch obyčejných. Mohou být potaženy tapetou, obloženy dřevem či rafinovaně se skrývat pod plastem nebo sololitem. Jejich dvouplášťové křídlo s výztuhami je však vyrobeno z oceli, aby pevně vyplnilo zárubeň až do momentu, než při příchodu domů otočíte v zámku klíčem. Bezpečnostní dveře jsou natolik odolné, že se mohou stát pro zloděje nepřekonatelnou překážkou.

Ať prodejci tvrdí cokoli, existuje jediný způsob, jak se přesvědčit, do jaké míry můžete věřit ve spolehlivost produktu. Je to platný certifikát, který udává míru bezpečnosti dveří. Vydává se samostatně pro každý konstrukční prvek.

Jeden ze šesti stupňů bezpečnosti určuje, jak náročné je jejich překonání. Čím vyšší stupeň, tím vyšší bezpečnost. Nejprodávanější modely patří do třídy číslo tři.

Bezpečnostní dveře však nejsou univerzálním lékem pro ochranu bytu či rodinného domu. I když jsou při vloupání nejčastějším vstupním bodem, zradit vás mohou okna, vstup z balkonu či jiné stavební otvory.

Zárubeň na míru
Dveřní křídlo potřebuje při zamykání robustní oporu, kterou mu poskytuje zárubeň. Proto je obvykle součástí dodávky samotných dveří. Je zesílená v místě uzamykacích bodů, má pevné svary závěsů a často je celoobvodová, takže může plnit i úlohu dveřního prahu. Aby byla opravdu bezpečná, je nutné, aby byla precizně zabudována do dveřního otvoru.

Někteří výrobci používají pro tento účel bezpečnostní kotvy uchycené ve zdi, jiní spoléhají na její vylití betonem. Ten brání jejímu roztažení. Ve všech případech je však důležité její správné zaměření před objednávkou. Zkušené výrobce nepřekvapí ani 50centimetrová hloubka zárubně či dvouapůlmetrová šířka dveřního otvoru.

Někdy lze po úpravách použít původní zárubeň. Obzvláště v případě nižších stupňů bezpečnosti.

Přejete si prosklení?
Zatímco u zárubně si můžete většinou zvolit pouze barvu nebo vzor povrchové úpravy, u dveřních křídel existuje několik možností.

Mohou mít speciální protipožární výplň, poskytují různé úrovně tlumení hluku a v závislosti na tloušťce a výplně se mění i jejich tepelněizolační vlastnosti. Obvodová těsnění chrání proti průvanu a kouři, expanzní pásky nalepené v půldrážce fungují po aktivování jako požární zábrana. Zatímco u bytových dveří se většinou snažíme být nenápadní, na rodinných domech si dáváme na designu opravdu záležet.

Vybrat si lze z desítek různých povrchů a to tak, že vnitřní a vnější strana dveří mohou být zpracovány odlišným způsobem. Zevně nenápadné dveře mohou v interiéru zářit inovací či přírodními materiály, které by na vnější straně neobstály.

Už dávno neplatí pravidlo, že bezpečnostní dveře a prosklení nejdou dohromady. Právě naopak. Díky speciální úpravě a až dvoucentimetrové tloušťce skla lze prosklet podstatnou část křídla bez snížení jeho bezpečnosti. Dostupné jsou také bezpečnostní světlíky, které umožňují vyplnit část příliš velkých stavebních otvorů. Novinkou jsou tepelně izolační skla, která obstojí iu nízkoenergetických domů.

Čím více bodů, tím lépe?
Bezpečnostní dveře jsou vždy vybaveny trezorovým zámkem, který z jediného místa ovládá jistící body rozmístěné po jejich obvodu. Blokují je proti otevření nejen na straně proti závěsům, ale také na vrchní a spodní části dveřního křídla či v okolí závěsů samotných. Pokud zárubeň není celoobvodová, otvory pro uzamykací obvody jsou zabudovány iv podlaze.

I když má trezorový mechanismus pevný počet ramen, jistících bodů může být více. To tehdy, pokud výrobce namísto jejich tloušťky znásobí jejich počet. Některé jistící body mohou být pevnou součástí dveřního křídla, takže tvoří mechanickou bariéru bez návaznosti na samotný zámek. Zabraňují tomu, aby bylo možné dveře sesadit ze závěsů.

Počet uzamykacích bodů je obvykle marketingovým tahem. Pokud jsou umístěny na všech stranách dveří, nezáleží na tom, kolik jich ve skutečnosti je. Podstatná je jejich pevnost.

Není klíč jako klíč
K bezpečnostním dveřím si většinou můžete vybrat jakoukoli zámkovou vložku, která třídou bezpečnosti odpovídá zbytku výbavy. Jelikož trezorový zámek klade při odemykání vyšší odpor než ten, který se obvykle používá ve dveřích, nejčastěji se můžete setkat s vložkou s ozubeným kolečkem. Různé zámkové vložky poskytují nejen odlišnou úroveň bezpečnosti, ale také komfort v situacích, pokud ztratíte klíč.

Některé lze přeprogramovat na novou sadu klíčů, jiné jsou dodávány se třemi různými sadami, které jsou odlišeny barevně. Pokud si přestanete být jisti tím, že vaše současné klíče jsou spolehlivé, vložku si zasunutím klíče z nové sady přeprogramujete sami. Chcete-li si udělat přehled o tom, co všechno dnešní zámkové vložky dokážou, navštivte specializovanou prodejnu, kde vám o nich prozradí více než v prodejně s dveřmi.

I tu nejbezpečnější vložku je však třeba chránit robustním kováním, které je součástí každých bezpečnostních dveří. Tak má mnohem vyšší odolnost vůči mechanickému poškození než ocel, ze které je vyroben plášť samotných dveří.

Doplňkovou úroveň komfortu však může nabídnout i samotný výrobce dveří. Doplňkový kulový zámek nahrazující kliku je při vymknutí stejně praktický jako speciální páčky a doplňky proti zabouchnutí.

A co příslušenství?
Také si nedokážete představit vchodové dveře bez panoramatického průzorníku, který vám umožní pohled na chodbu? Nebo vás neměle překvapilo, že klepání prstem na kovové dveře téměř neslyšet? Nabídka doplňků je opravdu pestrá. Některé se zaměřují na komfort, jiné na doplňkovou bezpečnost.

Co byste řekli na bezpečnostní páčku, která je vynovenou verzí bezpečnostního řetízku? Při zaklopení zablokuje dveře tak, aby je bylo možné odchýlit pouze na několik centimetrů. Výhodou je, že je možné ji namontovat do výšky, kterou obslouží i malé děti.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek