Plazmový hořák je součástí plazmové řezačky, která je využívána pro dělení různých materiálů. Hořák využívá ionizovaný plyn s velmi vysokou teplotou – plazmu. Právě ta umožňuje tvorbu přesných řezů vysoké kvality za relativně krátký čas.
Plazmová řezačka
Jednou z nejdůležitějších součástí plazmové řezačky je rozhodně plazmový hořák. Ovšem chybět nesmí ani zdroj energie a kompresor jako zdroj stlačeného vzduchu. Zdroj energie produkuje stejnosměrný proud, přičemž na výstupu řezačky vzniká proud mezi 25 až 125 A. Zajistí tak potřebný výkon pro řezání různých materiálů. Obsluha hořáku je jednoduchá, disponuje tlačítkem pro spuštění napájení a tryskou.
Zdroj vzduchu
Jednou z velkých výhod řezání plazmou je využití vzduchu. Není třeba pořizovat speciální plyny, vystačíte si pouze s kompresorem. Případně lze využít další plyny jako je argon, dusík či kyslík, ovšem není to nutností. Některé plazmové řezačky mají kompresor již zabudovaný. Pokud tomu tak není, je třeba sehnat kvalitní kompresor. Velmi důležitá je čistota vzduchu, proto se vyplatí pořídit odlučovač oleje a vlhkosti. Tyto částice totiž rychle zanáší hořák a snižují tak jeho životnost.
Výběr hořáku
S výběrem plazmového hořáku si často nemusíte dělat těžkou hlavu, bývá totiž součástí balení plazmové řezačky. Pokud se však rozhodnete pořídit jiný model, je dobré zaměřit se na několik parametrů. Jedním z nich je rozhodně kvalita hořáku, jelikož jde o citlivé zařízení. Dívejte se také na délku kabelu, ta může ovlivnit komfort při práci. Zatímco pro řezání na stole postačí kratší kabel, u zpracování větších plechů vybírejte raději delší kabel. Běžně dostupná jsou délky od 1,5 do 8 metrů.
Řezání plazmou nabízí řadu výhod, mezi které patří rychlost práce, kvalita a přesnost řezu a v neposlední řadě i nižší náklady na provoz.