- Komerční sdělení -finance
DomůMagazínV EU bude jednotná nabíječka pro elektronická zařízení

V EU bude jednotná nabíječka pro elektronická zařízení

Do podzimu 2024 se koncovka USB Type-C stane společným typem nabíječky pro všechny mobilní telefony, tablety a fotoaparáty v zemích EU.

Dohodli se na tom v úterý vyjednavači Evropského parlamentu a francouzského předsednictví v Radě EU.

Méně elektronického odpadu
Předběžná dohoda o pozměněné směrnici EU o rádiových zařízeních stanoví jednotný typ nabíječek pro určitá elektronická zařízení.

Přijetí této směrnice je součástí širšího úsilí EU o zvýšení udržitelnosti výrobků, snížení nadměrného elektronického odpadu a usnadnění života spotřebitelů.

Podle nových pravidel již spotřebitelé v EU nebudou potřebovat jiný typ nabíječky a kabel při každém nákupu nového elektronického zařízení a mohou používat jednu nabíječku pro všechny své malé a středně velké přenosné elektronické přístroje.

Všechny mobilní telefony, tablety, elektronické čtečky, digitální fotoaparáty, sluchátka a náhlavní soupravy, ruční konzoly pro videohry a přenosné reproduktory, které lze nabíjet pomocí kabelu, budou muset být vybaveny koncovkou USB Type-C.

Rychlost nabíjení
Notebooky se také budou muset přizpůsobit požadavkům nové směrnice a to do 40 měsíců od jejího vstupu v platnost.

Rychlost nabíjení je také harmonizována pro zařízení, která podporují rychlé nabíjení, což uživatelům umožňuje nabíjet svá zařízení stejnou rychlostí s jakoukoli kompatibilní nabíječkou.

Spotřebitelé budou mít k dispozici také jasné informace o charakteristikách nabíjení nových elektronických zařízení, díky čemuž snadněji zjistí, zda jsou jejich stávající nabíječky kompatibilní s novými přístroji.

Kupující si také budou moci vybrat, jestli si chtějí koupit nové elektronické zařízení s nabíjecím zařízením nebo bez něj.

Nová pravidla povedou k častějšímu opětovnému používání nabíječek a pomohou spotřebitelům ušetřit až 250 milionů eur ročně na nepotřebných nákupech nabíječek. Odhaduje se, že vyřazené a nepoužívané nabíječky představují v Unii přibližně 11 000 tun elektronického odpadu ročně.

Dosaženou dohodu budou muset po letní přestávce schválit i europoslanci a ministři v Radě EU.

Směrnice vstoupí v platnost 20 dní po jejím zveřejnění v Úředním věstníku EU a její ustanovení se začnou používat po 24 měsících. Nová pravidla se nebudou vztahovat na výrobky uvedené na trh před datem uplatňování směrnice.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek