- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníExotika v obýváku

Exotika v obýváku

Fikus a tchýně jazyky – to byla tradiční dekorace obýváků z let ne tak dávno minulých. Tyto oblíbené pokojové rostliny kdysi zdobily snad každou domácnost. A pokud k nim ještě přidáte filodendron a pár kaktusů, ocitnete se v obýváku babičky z předčtyřiceti let.

Nejpěstovanější je fíkus
Zná ho asi každý. V bakalářských příbězích si ho někteří samotáři ozdobovali místo vánočního stromku a určitě vystupoval v nejedno televizní inscenaci. Jednou mu dokonce hrdinka z pomsty budoucí tchýni ostříhala všechny dopisy. Přestože se fíkus u nás zdomácněl, pochází z exotických zemí – z Asie, Austrálie, Afriky az jižní Evropy.

Fikusy jsou převážně stálozelené keře a stromy a jsou příbuzné fíkovníkům. Mají zajímavé listy různých tvarů a barev a při poranění vylučují bílé mléko. Pěstují se různé odrůdy. Ficus elastika, tzn. gumovník, má stromovitý křovitý vzrůst a podlouhlé eliptické, kožovité listy. Ficus elastika „Schrijveriana“ má širší načervenalé listy a kompaktnější vzrůst. Nejoblíbenějším a nejznámějším fíkusem je však určitě Ficus benjamina, pocházející z jižní Asie a Austrálie. Vypadá jako stromek a v současnosti je často používán jako dekorace firemních prostor – čím větší fíkus stojí vstupní hale, tím bohatší je také firma.

Fikusy pěstujeme při noční teplotě 18 – 20 °C, přes den při 20 – 25 °C. V zimě je nutná teplota 16 °C. Potřebují světlé místo s letním stíněním proti přímému slunci, v zimě je dobré postavit rostlinu k oknu. Fikus potřebuje dostatek vody, nesnáší však přelévání, protože mu opadají listy.

S filodendronem je to jednoduché
Ani pěstování filodendronů není náročné. Mají lesklé listy, které snesou suchý vzduch i jiné
zhoršené podmínky. Přestože by se zdálo, že filodendrony vyšly z módy, opak je pravda. Philodendron erubesens má nádhernou kresbu dopisů, Philodendron imbe se zase vyznačuje krásným odstínem dopisů, hrajícím do purpurova. Výborně se hodí pro zpestření nevýrazných bílých interiérů. Na verandě nebo v obýváku s velkými okny je vhodnější seskupit jich více, což vytvoří dojem robustní vegetace.

Na filodendronech je hezké, že tvoří liány a v dobrých podmínkách mohou mít délku až sto osmdesát centimetrů. Vyšplhají se na jakoukoli oporu, nejlépe na vlhkou. Pěstitelé používají mechové sloupky, které rostlina postupně obroste a schová. Většinu času jim stačí rosení listů. Nejpopulárnějším „filodendronem“ je rostlina, která se na filodendron jen podobá – je to Monstera deliciosa, která letěla v šedesátých letech a byla ozdobou každého obývacího pokoje. .

Chlupatý kaktus
„Chlupatý kaktus mám tak rád, je to můj zelený kamarád…“ Kdo by si nepamatoval známou písničku Jirku Korna z dob, kdy se kaktusy doma hojně pěstovaly? Říkalo se, že je vůbec není třeba zalévat, byly levné, tak proč ne? Pár jich bylo povinně na každé parapetní desce, dnes zdobí moderní zimní zahrady pyšných majitelů, vytvořené třeba iz balkonů v panelácích.

Říká se, že dívce se nemá darovat kaktus, protože se nevydá, a možná máte obraz staré děvky opatrující s láskou své kaktusy zakořeněný hluboko v podvědomí, ale zapomeňte na to. Kaktusy najdeme v suchých oblastech všech kontinentů, nemají jen pichláče, ale také květiny různých barev a velikostí. Mezi nejoblíbenější kaktusy u nás jistě patří Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata).

Tato nenáročná rostlina s měkkými trny získala své pojmenování díky tomu, že kvete v zimě, zejména v době Vánoc, kdy svou exotickou krásou také přispěje ke sváteční atmosféře. K jeho pěstování nepotřebujete žádné zvláštní znalosti, kaktus je třeba zalévat ale nepřelít, po kvetení mu je třeba dopřát vegetační klid a rozmnožuje se řízky. Takže pokud vaše souseda Vánoční kaktus má, určitě nebude problém pár řízků získat a pustit se do pěstování.

Všudypřítomné tchýně jazyky
Možná se vám už přejedli, neboť svého času byli doslova všude. Ale s tchyní nemají nic společného, ​​takže byste je klidně mohli vzít na milost. Hezčí je jejich latinský název – Sansevieria – a jsou velmi příjemným domácím společníkem. Mají totiž jednu skvělou vlastnost, snižují znečištění vzduchu v místnosti o více než 50 procent.

Vhodné je mít proto alespoň tři rostliny. Květy na sebe vážou prach elektrostatickým nábojem, je třeba je tedy rosit a listy čistit – zvyšují v místnosti vlhkost, pohled na ně zklidňuje a zlepšuje náladu. Téměř jako pohled na vaši tchyni. Plusem této extravagantní rostliny výborného designu je, že je velmi nenáročná na podmínky a je trvanlivá. Jelikož původně roste v tropické Africe a Asii, v oblastech s obdobím sucha, dobře se přizpůsobí suchému ovzduší a je vhodná do teplých a světlých prostor zejména v panelácích. Listy jsou vhodným materiálem pro aranžování. Není nic krásnějšího než rozkvetlý tchýčin jazyk.


Tip redakce: nejlepší soundbar.


zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek