- Komerční sdělení -finance
DomůPro ŽenyVelký přehled užitečných pomůcek, aplikací a webů zdarma

Velký přehled užitečných pomůcek, aplikací a webů zdarma

Přerušené vyučování ve všech školách a školských zařízeních na Slovensku je pro mnohé rodiče a děti neobvyklá situace. Pokud ředitelé škol a učitelé nezajistili adekvátní alternativní vzdělávání, musí se o studium dětí postarat rodiče. Ne vždy je to jednoduchý úkol.

Na krizovou situaci zareagovalo několik společností, IT firmy i vydavatelství odborné a vzdělávací literatury, ale i umělci, knihovny a knihkupectví.

Učitelé, rodiče a děti tak mohou v období karantény bezplatně využívat více nástrojů, pracovních listů nebo aplikací.

O zábavu se jim zase starají video vysílání, ve kterých jim lidé čtou nebo předvádějí divadelní představení.

Zde je přehled zajímavých a užitečných pomůcek, které můžete využívat zdarma:

Vzdělávací portály, aplikace a interaktivní sešity
Pro předškoláky je v době karanténních prázdnin přístupná aplikace Alfík, která nabízí řadu tvůrčích, logických a vzdělávacích aktivit pro děti od tří let. Aplikaci můžete momentálně bezplatně využívat s kódem ucimesadoma.
Česká aplikace Včelka je od loňského roku dostupná i ve slovenské verzi. Její původní zaměření je určeno pro děti s poruchami učení ak osvojení si čtenářských dovedností. Dá se však využít i pro trénink čtení s porozuměním a nácvik poznávání písmen. S kódem UCIMESADOMA je možné využít ji 6 týdnů zdarma.
Portály společnosti Agemsoft pro mladší školní děti Kosmix.sk a Moj.kosmix.sk obsahují stovky lekcí pro 11 předmětů a jsou k dispozici na základě registrace a zadání aktivačního kódu: skolazdomu.
Stejné podmínky platí pro portál Fenomenysveta.sk, který je určen pro starší děti na druhém stupni. Prostřednictvím videí z produkce BBC a přidružených aktivit tento portál vzdělává děti hravou a zajímavou formou.

Zdarma je momentálně k dispozici i aplikace VocaBee zaměřená na vyučování cizích jazyků.
Matematiku si mohou děti procvičit díky volně přístupnému webu Úkoly z matematiky.
Metodický portál Lepší geografie, za kterým stojí stejnojmenné občanské sdružení, nabízí většinu obsahu portálu zdarma pro všechny. Učitelé i rodiče na něm najdou spoustu online kvízů, her a zadání.
Interaktivní pracovní sešity ze všech školních předmětů i testování pátků a devátáků dává plně k dispozici vydavatelství Taktik. Štědrá nabídka materiálů je k dispozici po zadání kódu TAKTIKNADOMA.
Vzdělávací videa

Kromě aktivního učení mohou děti čerpat znalosti také prostřednictvím videí, které pro ně vytvářejí pedagogové či umělci.

Neobvykle podanou historii s důrazem na kritické myšlení a propojení minulosti se současností nabízí YouTube kanál Sandry Svitekové Dějepis jinak.
Autorský projekt baviče Michala Kubovčíka a režiséra Karla Vosátka Baštrng v minulosti přinesl netradiční pohled na díla světové i slovenské literatury. Momentálně se Baštrng zaměřuje zejména na první pomoc, biologii a velmi aktuálně i hygienu.
Novým projektem básníka Daniela Heviera je jeho Radostná škola. Básník každý den přidává krátká videa, ve kterých děti, ale i dospělé učí hrát si s písmenky, a vysvětluje jim základní principy literatury i gramatiky.

Divadla a čtení pohádek
Kromě učení mohou děti a rodiče využívat řadu iniciativ, které jim pomohou zkrátit dlouhou dobu. Mnozí umělci, uskupení, ale i firmy se rozhodli pro pravidelné streamy čtení a divadel.

Jednoduchá divadelní představení pro nejmenší každý den na svých facebookových účtech uvádějí například divadla Agapé, MaKiLe a dětský pořad s tipy na jednoduché aktivity a kratochvíle uvádí Divadlo ZáBaVKa.

Výborným způsobem, jak přečkat dlouhé dny karantény, je také čtení pohádek. Přestože v běžných dnech jde o vynikající rituál, který upevňuje rodinné vztahy, v současné situaci rodičům bezpochyby padne vhod, pokud je někdo zastoupí.

Osobní iniciativu projevily například herečka Zuzana Fialová či spisovatel Braňo Jobus, kteří na pokračování čtou na svých sociálních sítích.

K pravidelnému večernímu čtení pohádek se prostřednictvím podcastů přidává i deník SME, který uvádí speciální večerní edici Dobrého rána. Pohádky ze Zlatého fondu bude každý den číst Robert Roth.

Malým čtenářům dny zpestřuje online čtením například Městská knihovna města Piešťany či Malokarpatská knihovna v Pezinku.

Velmi příjemně můžete strávit večer i díky knihkupectví Martinus, které na svém Youtube kanálu každý den zve jednoho umělce, aby dětem přečetl z knihy dle vlastního výběru.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek