- Komerční sdělení -finance
DomůPro ŽenyTechnika, která vám dovolí klidněji spát

Technika, která vám dovolí klidněji spát

Když se řekne bezpečný domov, mnozí si hned představí komplikované zabezpečovací systémy, které myslí na všechno – od odemykání dveří, přes stříhnutí na zloděje až po ohlašování požáru, úniku plynu či vody. Existuje však řada elektronických hraček a doplňků, které dokáží nabídnout ochranu majetku s nevelkou investicí.

Jen málokdy jsou v prodejnách vystaveny na očích. Můžete je najít ve výprodejových koších supermarketů, v hobby-prodejnách, nebo v internetových obchodech, které se snaží oslovit elektrotechniky. V našich domácnostech se však s nimi setkáte jen zřídka. Málokdo o nich ví i přesto, že v případě poruchy či ohrožení k nezaplacení.

Pozor na ohnivého kohouta
Hlásič požáru by měl být v domácnostech samozřejmostí, obzvláště na místech, kde je zvýšeno riziko jeho vzniku. Kuchyňský sporák s plynovými hořáky, obývací krb, kamna na pevná paliva či půjd přes který prochází komín by nikdy neměly zůstávat bez elektronického dozoru.

Hlásič obvykle kombinuje dva senzory. Optický vyhodnocuje množství jemných částeček ve vzduchu a tepelný se snaží odlišit prach od teplého kouře či páry. Elektronika oba v pravidelných intervalech kontroluje, aby zamezila selhání.

Nejjednodušší modely jsou obvykle napájeny bateriemi a každý z nich pracuje samostatně. Pokud vznikne podezření na požár, rozzvučí se zvukový signál. Ten však ze sklepa či půdy během spánku do své ložnice nemusíte slyšet. Proto jsou v nabídce modely, které mezi sebou dokáží bezdrátově či prostřednictvím kabeláže komunikovat. Pokud vznikne problém, hlasitým pípáním na něj upozorní všechny. Většina hlásičů dokáže využít domovní či bytový alarm k tomu, aby přivolala hasiče.

Instalace je jednoduchá. Stačí dovnitř vložit baterii, kliknout na tlačítko testu a oboustrannou samolepící páskou nalepit snímač na strop do středu místnosti.

S plynem nejsou legrace
Úniky plynu nejsou tak časté jako požáry, vznikne-li však havárie, škody mohou být výrazně vyšší. Speciální hlásiče dokáží ve vzduchu odhalit stopy zemního plynu či propan-butanu již v minimální koncentraci. Proto je lze použít k hlídání v kuchyni, panelákové stupačce nebo v kotelně, kde je umístěn topný kotel.

Tam, kde se vytápí uhlím, peletami či pevným palivem, tam může zachránit životy senzor, který reaguje na zvýšenou hladinu oxidu uhelnatého. Ten vzniká při nedokonalém hoření paliva a jeho nevýhodou je, že jej lidský čich nezaznamená. Je to záludný zabiják, který na sebe neupozorňuje.

V obou případech si s montáží velkou hlavu dělat nemusíte. Snímač stačí namontovat na zeď a zasunout jeho napájení do zásuvky. Falešných poplachů se obávat nemusíte.

Zkroťte vodní živly
Začne-li téci pračka, myčka nádobí, nebo kdesi praskne potrubí či přívodní hadice, v paneláku nás na to upozorní většinou rozzlobení sousedé, kteří ihned kalkulují vzniklé škody. Existuje však pomůcka, která zareaguje dříve, než stihne voda přes podlahu přetéct. Jmenuje se Aquasenzor.

Malý pomocník napájený bateriemi číhá se suchými uhlíkovými elektrodami v koupelně na zemi či v kuchyňské skříňce pod dřezem na první kapky, které se začnou roztékat po povrchu. V momentě, kdy voda spojí elektrody, přivolá členy domácnosti hlasitým pípáním. Je napájen baterií, která jej udrží při životě přibližně rok. Přívod vody sice neodstaví, je však dostatečně rychlý na to, aby pomohl odvrátit vznik škod.

Těm však lze předcházet. Prodejci nabízejí speciální hadice na pračky, které v momentě prasknutí díky dvojitému plášti neselhají. Existují speciální ventily ve formě šroubovatelných mezikusů, které dohlédnou i na obyčejné hadice. Pokud se průtok vody ve zlomku vteřiny výrazně změní, přívod zablokují.

Bojíte se o majetek?
Pokud máte pocit, že váš příbytek potřebuje o kousek více dozoru než mu můžete dopřát, můžete jej vyzbrojit elektronickými drobnostmi, které pohlídají prostory, které jsou pro vás klíčové.

Pootevřené dveře na verandě či dílně můžete při větrání zablokovat zarážkou, která je vybavena spínacím prvkem. Jakmile se tlak dveří uvolní, elektronika zaznamená změnu a přivolá vás akustickým signálem. Naopak, chcete-li mít jistotu, že nikdo bez vašeho vědomí neotevře okno, dveře či skříň s nebezpečnými léky, použít můžete magnetický senzor napájený bateriemi. Pokud se křídlo dveří oddálí od rámu, budete o tom vědět. Montáž je jednoduchá. Stačí je nalepit na místo, aktivovat přepínačem a jsou ve střehu.

Ne vždy jste však na místě a tak vzdálený dohled nikdy není na škodu. Pokud máte internetovou přípojku, dobrým pomocníkem je webkamera se zabudovaným webserverem. Funguje nezávisle na počítači, připojíte se k ní odkudkoli a pokud se rozhodnete veškeré dění ve své nepřítomnosti nahrávat, můžete k tomu použít počítač, který je umístěn kdekoli. Stačí aby měl přístup k internetu. Pokud nechtěný návštěvník s sebou vezme úplně všechno, záznam zůstane v bezpečí. Nevýhodou je, že taková kamera vás na nevítaného hosta většinou neupozorní.

V takových situacích je možné spolehnout se na GSM minialarm. Jedná se většinou o mobil, který je namísto klávesnice a displejem vybaven pohybovým snímačem. Pokud zaznamená po aktivování pohyb nebo signál z externího snímače, spojí se s vámi přes síť operátora, abyste byli informováni včas. Pokud využijete hlasitý telemost se svou domácností, mluveným slovem nežádoucího hosta zaručeně vystrašíte.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek